/ / VV jeb ventilācijas vēsture

VV jeb ventilācijas vēsture

Ventilācijas sistēmu vēsture saistās ar cilvēces centieniem izveidot komfortablu un veselīgu vidi gan mājās, gan sabiedriskajās ēkās, gan arī rūpniecības objektos. Šīs sistēmas attīstība un evolūcija ir veidojusies, balstoties uz dabas likumiem un cilvēka vajadzībām.

Jau senajās civilizācijās, piemēram, senajā Ēģiptē un Romā, cilvēki izmantoja primitīvas ventilācijas sistēmas, lai nodrošinātu gaisa plūsmu un siltumu telpās. Šīs sistēmas bieži vien bija balstītas uz dabīgām metodēm, piemēram, logiem, kas atvērti vēja virzienā, vai arī apkures sistēmu imitācijām, kas ļāva gaisam brīvi plūst cauri telpām.

Ar industriālo revolūciju un pilsētu augšanu 19. gadsimtā, ventilācijas problēmas kļuva akūtākas. Rūpniecības objektiem bija nepieciešama efektīva ventilācija, lai novērstu gaisa piesārņojumu telpās un nodrošinātu darbinieku drošību un komfortu. Tā rezultātā tika izstrādātas pirmās industriālās ventilācijas sistēmas, kas bieži vien bija saistītas ar dūmu izvadīšanu no celtnes.

20.gadsimtā ventilācijas tehnoloģijas ievērojami attīstījās, ietverot jaunus inženiertehniskus risinājumus. Tas ietvēra ventilāciju šahtu izbūvi, mehāniskās ventilācijas sistēmas, kas balstītas uz elektromotoriem, un klimatkontroles sistēmas, kas spēj regulēt gan gaisa temperatūru, gan mitrumu.

Mūsdienās mēs vēl vairāk piedzīvojam un varam baudīt dažādas inovācijas ventilācijas jomā. Tās ietver ilgtspējīgu enerģijas izmantošanu  ventilāciju risinājumos, izmantojot atjaunojamos enerģijas avotus, piemēram, saules enerģiju vai vēja enerģiju. Turklāt ir izstrādātas virkne tā saucamo gudro ventilācijas sistēmu, kas var automātiski pielāgoties vides apstākļiem un nodrošināt optimālu gaisa kvalitāti un energoefektivitāti.

Ventilācijas sistēmu vēsture ir pierādījums cilvēces prasmēm pielāgoties vides apstākļiem un radīt komfortablu un veselīgu vidi dzīvošanai un darbam. No vienkāršiem risinājumiem agrīnajos periodos līdz sarežģītiem mūsdienu tehnoloģiskiem sasniegumiem, ventilācijas sistēmas turpina attīstīties, meklējot jaunus veidus, kā uzlabot gaisa kvalitāti un efektivitāti.

Lūk daži nozīmīgi notikumi ventilācijas vēsturē:

  • 1849: Amerikāņu inženieris Valters Hants (Walter Hunt) izgudroja pirmo ventilācijas ventilatoru, kas tika izmantots, lai atbrīvotu iekštelpas no dūmiem vai nodrošinātu gaisa mainību telpās.
  • 1889: Inženieris Vilis Karīrs (Willis Carrier) izstrādāja pirmo moderno gaisa kondicionēšanas sistēmu, kas arī ietver gaisa ventilāciju, un tādējādi radīja revolūciju telpu klimatizācijas jomā.
  • 1930: ASV tika izveidota ASHRAE (Amerikas apkure, ventilācija un gaisa kondicionēšanas asociācija), organizācija, kas veltīta gaisa kvalitātes un komforta standartu izstrādei un pētījumiem ventilācijas jomā.
  • 1970.: Sāka pievērst uzmanību ventilācijas sistēmu pielāgošanai energoefektivitātes un videi draudzīguma vajadzībām.
  • 2009.: ASV Izglītības departaments pieņēma “ASHRAE 62.1-2009”, standartu, kas nosaka gaisa ventilācijas prasības sabiedriskajās un komerciālajās ēkās.

Ventilācijas pamatlicēji, kas devuši nozīmīgu pienesumu ventilācijas nozares attīstībā un izaugsmē:

  • Sers Džons Simons (Sir John Simon): Britu ārsts un higiēnas tēvs, kurš veica pirmos pētījumus par gaisa kvalitātes un ventilācijas nozīmi slimnīcās 19. gadsimtā.
  • Dāvids Bozvels Reids (David Boswell Reid): Skotu inženieris un ārsts, kurš bija pirmā modernā ventilācijas sistēmu pionieris, izstrādājot gaisa apmaiņas un sildīšanas sistēmas dažādām ēkām, tostarp Skotijas parlamentam.
  • Vilis Karīrs (Willis Carrier): Amerikāņu inženieris, kas izstrādāja pirmo moderno gaisa kondicionēšanas sistēmu, iekļaujot arī ventilācijas komponentu, kas radīja fundamentālu pārmaiņu klimatizācijas industrijā.
  • Luis V. Hains (Lewis W. Hine): Amerikāņu fotogrāfs, kurš dokumentēja 20. gadsimta sākumā darba apstākļus rūpniecībā, ieskaitot vēsturiskos skatus uz vecajām ventilācijas sistēmām un rūpnīcām.
  • Džeimss Harisons (James Harrison): Austrālijas inženieris, kurš izgudroja pirmo darboties spējīgo mehānisko gaisa kondicionēšanas sistēmu, kas arī vienlaikus nodrošināja ventilāciju, lai sildītu telpas un novērstu mitrumu.