Pelējums telpās
/ / Kā cīnīties ar pelējumu mājā vai dzīvoklī?

Kā cīnīties ar pelējumu mājā vai dzīvoklī?

Pelējums ir mikrosēņu kopums, un pelējumu dzīvoklī vai mājā veido vairāku sugu mikroskopiskās sēnes. Liela daļa pelējumu veidi ir kaitīgi mūsu veselībai.

Pelējuma sēnes baktērijas

Pelējums visbiežāk rodas telpas stūros, zem apmetuma, pie logiem, uz flīzēm, ka arī zem tapetēm, linoleja. Tāpēc ir ļoti svarīgi zināt, kā cīnīties un nepieļaut pelējumu dzīvojamās telpās.

Kādi ir galvenie pelējuma rašanās iemesli?

Visbiežāk pelējums telpās rodas paaugstināta mitruma un nepietiekama gaisa apmaiņas dēļ. Sadzīvē mitrums izdalās no lielas virknes dažādu aktivitāšu – no veļas mazgāšanas; ēdiena gatavošanas, grīdu mazgāšanas, dušas vai vannas u.c.

Lielu daļu mitruma rada arī cilvēku un mājdzīvnieku izelpa telpā – no viena cilvēka ķermeņa un izelpas stundas laikā izdalās 30-60 ml ūdens, turklāt aktīvā darbībā šis apjoms ir vēl lielāks.

Kādas ir metodes, lai cīnītos ar pelējumu?

1. Mitruma savācējs

Lai novērstu pārlieku lielu mitruma daudzumu telpās, ir pieejami dažādi mitruma savācēji. Tomēr jāatzīst, ka tiem ir arī trūkumi- lai nodrošinātu atbilstošu mitruma līmeni visās telpās, ir nepieciešami vairāki mitruma savācēji, jo viena iekārta nedarbojas uz visām telpām reizē. Lai iekārta nodrošinātu efektīvu darbību, tai ir nepieciešama arī regulāra apkope.

Mitruma savācējs

Lietojot mitruma savācēju telpās tiek samazināts tikai relatīvais gaisa mitrums, taču netiek nodrošināta svaiga gaisa pieplūde, un sasmakušā gaisa nosūce, tādejādi telpas mikroklimats netiek būtiski uzlabots.

Jāņem vērā, ka gadījumos, kad mitruma savācēju nav iespējas kontrolēt (piemēram, ja atrodamies ilgāku laiku prom no telpām), tad iekārta nespēj autonomi sevi apkopt, izslēgt, ieslēgt pēc nepieciešamības, rezultātā radot iespēju palielināties mitrumam un izraisīt pelējumu.

2. Atvērti logi

Atverot logus un radot caurvēju, telpā notiek gaisa apmaiņa, tādejādi mitruma līmenis telpā tiek tuvināts tam, kāds ir ārā, svaigā gaisā.

Atvērts logs ventilācijai

Mūsu reģionā nelielu laika periodu – aptuveni 4-5 mēneši gadā- ir laikapstākļi, kad telpu vēdināšana atvērot logus var nedaudz atrisināt pelējuma problēmas.

Tomēr jāsaka, ka lietus, sniega un aukstuma periodos atvērto logu princips mitrumu telpās tieši pretēji – palielina, turklāt rada papildus risku saaukstēties. Būtiskākais trūkums šādai gaisa apmaiņai un mitruma novēršanai ir siltumenerģijas zudums un patērētais apkures un siltuma daudzums.

3. Ventilācijas sistēmas ierīkošana

Kontrolētas ventilācijas sistēmas ierīkošana telpās nodrošina nepieciešamo gaisa apmaiņu pilnībā izslēdzot pelējuma rašanās risku.

Lai uzlabotu mikroklimatu telpās (CO2 līmeni, gaisa mitrumu un gaisa temperatūru) ir iespēja uzstādīt vienkāršas gaisa rekuperācijas iekārtas, kuru montāža ir ļoti vienkārša, un tā aizņem tikai 3-6 stundas.

Rekuperācijas iekārtas ir iespējams izbūvēt jaunās būvēs, tāpat arī jau esošās ēkās. Šīs iekārtas darbojas pilnībā autonomi, un lietotājs tās var kontrolēt attālināti. Vairāk par ECOVENT piedāvātajiem ventilācijas iekārtu risinājumiem var aplūkot šeit.

Ar ko sākt, ja vēlaties atbrīvoties no pelējuma telpās?

Lai efektīvi cīnītos ar pēlējumu dzīvoklī vai māja, ir jāveic telpu vides radītāju kontrole. Visefektīvāk un precīzāk to var veikt izmantojot speciālu klimata staciju, kas nosaka Jūsu telpu CO2, mitrumu un temperatūru. ECOVENT piedāvā iznomāt šādu iekārtu, lai Jūs varētu iegūt datus par klimata izmaiņām Jūsu telpās 24 stundu periodā.

No iegūtajiem datiem ir iespējams veikt analīzi, un salīdzināt datus ar veselīga un normāla klimata normām. Nepieciešamības gadījumā ECOVENT speciālisti palīdzēs izstrādāt efektīvus ventilācijas risinājumus Jūsu telpām.

Mēs labprāt atbildēsim Jums uz jautājumiem, kas ir radušies saistībā ar ventilāciju, tās ierīkošanu, izmaksām, veidiem u.c. Sazinieties ar mums kontaktu formā vai nosūtiet ziņu uz e-pastu info@ecovent.lv.